تبلیغات
طاووس

طاووس
امام زمان ناظر است و میبیند. انتخابات شما را امام زمان دید، اعتکاف شما را امام زمان دید، ... او میبیند
نویسندگان
گزارشی از ناکامی میزبان در برگزاری المپیک/
المپیک 2012 لندن در حالی به پایان رسید که بسیاری انتظار عواید مالی بیشتری را برای میزبان داشتند؛ اما آمارها از واقعیت دیگری می گویند.
به گزارش خبرنگار ورزشی مشرق، با شروع المپیک تابستانی و برگزاری رقابت ها، نشانه های فراوانی برای لندنی ها دیده می شد تا نگران باشند. آنچه پیش بینی می کردند در این دوران به سمت محل برگزاری سرازیر شده و اقتصاد این کشور را کمی تکان می دهد، محقق نمی شد و دلایل زیادی نیز در این راستا می شد دید که پایان این رویداد بزرگ، نشان داد این نگرانی ها چندان هم بیراه نبوده است. اکنون انگلیس مانده و اعدادی که حکایت از سرمایه گذاری بیهوده میلیاردی آنها دارد.


پایان این رویداد بزرگ، نشان داد نگرانی ها چندان هم بیراه نبوده و اکنون انگلیس مانده و اعدادی که حکایت از سرمایه گذاری بیهوده میلیاردی آنها دارد

 

منبع:www.mashreghnews.ir


× پیش بینی که به واقعیت نرسید!
همیشه اینگونه بوده که میزبانی المپیک به معنای رسیدن به منافع مالی قابل توجه بوده است. نگاهی به ادوار مختلف برگزاری این رقابت نیز این حقیقت را می رساند. گردشگری، توسعه زیرساخت های مختلف شهری و افزایش قدرت چانه زنی میزبان در معادلات جهانی، از جمله مهمترین عواید این اتفاق بود. اما نگاهی ساده به برگزاری این دوره و آنچه نصیب لندن به عنوان میزبان شد، در بهترین حالت ما را به این نتیجه می رساند که این نتایج بسیار کوتاه مدت بوده است؛ البته در حالتی خوش بینانه!
اما چه چیز موجب شد تا با وجود محاسباتی که از قبل وجود داشت، بسیاری از کارشناسان نگران باشند؟ میزبانی المپیک به معنای رونق حداکثری تجارت بود. زیرساخت های موجود می بایستی به روز می شد. امکانات ورزشی جدیدی باید ساخته می شد. امنیت مسابقات بایستی برقرار و این موضوع ارتقا پیدا می کرد. تمامی اینها به معنای افزایش گردش مالی و ایجاد اشتغالی بود که برای میزبان سرشار از منافع؛ اما این بار اتفاق دیگری افتاد که همه را شگفت زده کرد.


مقامات انگلیسی وعده سودی معادل 5 میلیارد دلار را به شهروندان خود داده بودند که به نظر می رسد اوضاع آنگونه که پیش بینی کرده اند، پیش نرفته است

× مقایسه های ناامید کننده برای لندنی ها
شاید بتوان المپیک 2008 پکن را سلطان سودآوری برای میزبان دانست. در دوران برگزاری این رقابت بزرگ در این کشور آسیایی، رقمی نزدیک به دو میلیارد دلار سود اقتصادی نصیب برگزارکننده شد. برگزاری این دیدارها در آتن نیز با سود سرشاری برای یونان همراه بود که توانست اقتصاد این کشور را تکانی اساسی دهد؛ اما این بار اوضاع به چه شکلی است؟
مقامات انگلیسی وعده سودی معادل 5 میلیارد دلار را به شهروندان خود داده بودند که به نظر می رسد اوضاع آنگونه که پیش بینی کرده اند، پیش نرفته است. وقتی مقامات برگزاری اعلام کردند رقمی معادل 17 میلیارد دلار را برای برگزاری المپیک سرمایه گذاری کرده اند، بسیاری اعتراض داشتند که با این مبلغ می شد بسیاری از مشکلات اقتصادی این کشور را حل کرد.
اما شنیدن اظهار نظر یک مقام اقتصادی دولت انگلیس در روزهای منتهی به پایان این رقابت ها جالب توجه است: "متاسفانه بر این باوریم که المپیک نتوانست آن حرکت اقتصادی که مد نظر ما بود را ایجاد کند. بر این باوریم توسعه زیر ساخت ها بر اقتصاد بریتانیا و شاخص های تولید ناخالص ملی اثر مطلوبی نداشته است." و این اظهارات یعنی نگرانی برخی منتقدان به واقعیت مبدل شده و المپیک با موفقیت مالی همراه نبوده است.


این روزها، هیچ چیز به نفع برگزار کنندگان المپیک نیست و اعداد، حکایت از شکست اقتصادی لندن در برگزاری این رقابت ها دارد

× وقتی جشن تمام شد
"وقتی مسابقات تمام شود و آنها از شهر بروند، چیزی زیادی برای جشن گرفتن باقی نخواهد ماند." این تحلیلی است که مرکز اقتصاد ورزشی هامفری اعلام کرده است. حقیقت تلخی که این روزها لندنی ها آن را بهتر درک می کنند. حالا که سر و صدای برگزاری خوابیده، می توان راحت تر واقعیات رو دید.
حتی هتل ها که انتظار داشتند با حضور گردشگرها و نقدینگی که همراه دارند، به سود قابل توجهی برسند، اشتباه کردند و واقعیت ها خود را نشان می دهد. واقعیت این است که با وجود برگزاری رقابت ها و اتمام آن، در این دوران رقمی معادل یک سوم اتاق ها رزرو نشده که حاکی از شکست بزرگ جذب توریست برای این دوران بوده است.
این ماجرا هنگامی بیش از پیش نظرها را جلب کرد که آمار شورای گردشگری و مسافرت بریتانیا اعلام داشت که میزان مسافران وارد شده به این کشور اروپایی در مقایسه با سال قبل، افزایش قابل توجهی نداشته و عملا، تفاوتی در این صنعت ایجاد نشده است. در حقیقت، آن هنگام که وزیر المپیک بریتانیا با افتخار عنوان می کرد طلای اقتصادی را در این دوره که کشور نیاز دارد، به دست خواهیم آورد، حتی فکرش را هم نمی کرد رسیدن به برنز به آرزویش تبدیل شود. این روزها، هیچ چیز به نفع آنها نیست و اعداد، حکایت از شکست اقتصادی لندن در برگزاری این رقابت ها دارد.
برچسب ها: گزارشی از ناکامی میزبان "المپیک،  
[ سه شنبه 31 مرداد 1391 ] [ 05:45 ق.ظ ] [ Sajjad Karimi ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


المهدىُّ طاووسُ أهلِ الجَنَّه

آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب